Ayaklardaki kötü koku için doğal çözümler

Ayaklardaki kötü koku için doğal çözümler
- A +

Ayak kokusu için doğal çözümler işte bu yazımızda. Ayakların bakımı için yaz aylarında daha çok özen gösterilmektedir. Halbuki kış mevsiminde kapalı ayakkabılar giyildiği için daha fazla bakım yapılması gerekmektedir. Kapalı ayakkabı içindeki ayaklar terler ve hemen bakteri üretip kokmaya başlarlar. Ayaklardaki kötü kokuları önlemek için neler yapmalı ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

1- Karbonat:

Ph dengesini sağlayan karbonat ayakların kuru kalmasını ve bakterileri önlemektedir. Bunun için ayakkabılarınızın içine karbonat serpebilirsiniz. Sonuç olarak ayak terlemesini ve kokmasını önleyen en etkili maddelerden biridir.

2- Gargara:

Gargara, ağız kokusuna karşı kullanılabildiği gibi ayak kokularını önlemek için de kullanılabilir. Gargaranın içinde ayaklarınızı 10 dakika kadar bekletirseniz ölü deriler ve bakterileri yok edebilirsiniz.

3- Sirke:

Mutfakta kullanılan sirke, saç derisi kaşıntılarını önlemek, parlak saçlara kavuşmak ve ayak kokularını gidermek için de kullanılmaktadır. Ilık bir su içine elma veya üzüm sirkesi ekleyerek 15 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızdaki kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Lavanta:

Ilık bir su kabının içine birkaç damla kadar lavanta yağı damlatıp bekletin. Bu hem ayak kokusunu alacak hem de mantar enfeksiyonu riskini azaltacaktır.

5- Limon:

Yarım bir limon alarak ayaklarınızı ovalayabilir, kokuların yok olmasını sağladığınız gibi ölü derilerden de kurtulabilirsiniz.

6- Pomza taşı:

Ayaklarınızda oluşan ölü deriler kokuya sebep olur. Haftada bir defa pomza taşı ile ayaklarınızın altını ve topuklarınızı ovalarsanız cildinizi ölü derilerden arındırdığınız gibi kokudan da kurtulursunuz.

7- Adaçayı:

Demlediğiniz adaçayını ayaklarınızı koyabileceğiniz bir su kabına koyun. Bu ayaklarınızın kokusunu alacak ve sizi rahatlatacaktır.

8- Epsom tuzu:

Ağrıyan kasları yumuşatmak için ilaç olarak kullanılan epsom tuzunu suya karıştırın ve ayaklarınızı bunun içine sokun. Bakterilerden ve ayak mantarlarından kurtulup kokuyu yok edin.

9- Siyah çay:

Siyah çay, anti-bakteriyel bir madde olan tanik asit barındırmaktadır. Siyah çayı demleyin ve bir kaba koyun. Ayaklarınızı buraya koyun ve yarım saat kadar bekleyin. Haftada üç defa tekrarlarsanız ayak kokularından kurtulabilirsiniz.

Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları
Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları

Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları
Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları

Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı
Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı Edirnenin Keşan ilçesinde karşı şeride geçerek takla atan aracın sürücüsü ve eşi emniyet kemerinin takılı olması sayesinde kazayı ucuz atlattı.

Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu
Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu Bursa'da pazarda alışveriş yapan emekli polis memuru Gürkan Erol, mandalinalarını beğenmediği pazarcıları tabancayla yaraladı

İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları
İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları İğneli Epilasyonun İnsan Üzerindeki Zararlarından Bahsedeceğiz..

KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN
KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN

4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!
4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!! 4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!

Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası
Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası

İlgili Haberler