Ayaklardaki kötü koku için doğal çözümler

Ayaklardaki kötü koku için doğal çözümler
- A +

Ayak kokusu için doğal çözümler işte bu yazımızda. Ayakların bakımı için yaz aylarında daha çok özen gösterilmektedir. Halbuki kış mevsiminde kapalı ayakkabılar giyildiği için daha fazla bakım yapılması gerekmektedir. Kapalı ayakkabı içindeki ayaklar terler ve hemen bakteri üretip kokmaya başlarlar. Ayaklardaki kötü kokuları önlemek için neler yapmalı ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

1- Karbonat:

Ph dengesini sağlayan karbonat ayakların kuru kalmasını ve bakterileri önlemektedir. Bunun için ayakkabılarınızın içine karbonat serpebilirsiniz. Sonuç olarak ayak terlemesini ve kokmasını önleyen en etkili maddelerden biridir.

2- Gargara:

Gargara, ağız kokusuna karşı kullanılabildiği gibi ayak kokularını önlemek için de kullanılabilir. Gargaranın içinde ayaklarınızı 10 dakika kadar bekletirseniz ölü deriler ve bakterileri yok edebilirsiniz.

3- Sirke:

Mutfakta kullanılan sirke, saç derisi kaşıntılarını önlemek, parlak saçlara kavuşmak ve ayak kokularını gidermek için de kullanılmaktadır. Ilık bir su içine elma veya üzüm sirkesi ekleyerek 15 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızdaki kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Lavanta:

Ilık bir su kabının içine birkaç damla kadar lavanta yağı damlatıp bekletin. Bu hem ayak kokusunu alacak hem de mantar enfeksiyonu riskini azaltacaktır.

5- Limon:

Yarım bir limon alarak ayaklarınızı ovalayabilir, kokuların yok olmasını sağladığınız gibi ölü derilerden de kurtulabilirsiniz.

6- Pomza taşı:

Ayaklarınızda oluşan ölü deriler kokuya sebep olur. Haftada bir defa pomza taşı ile ayaklarınızın altını ve topuklarınızı ovalarsanız cildinizi ölü derilerden arındırdığınız gibi kokudan da kurtulursunuz.

7- Adaçayı:

Demlediğiniz adaçayını ayaklarınızı koyabileceğiniz bir su kabına koyun. Bu ayaklarınızın kokusunu alacak ve sizi rahatlatacaktır.

8- Epsom tuzu:

Ağrıyan kasları yumuşatmak için ilaç olarak kullanılan epsom tuzunu suya karıştırın ve ayaklarınızı bunun içine sokun. Bakterilerden ve ayak mantarlarından kurtulup kokuyu yok edin.

9- Siyah çay:

Siyah çay, anti-bakteriyel bir madde olan tanik asit barındırmaktadır. Siyah çayı demleyin ve bir kaba koyun. Ayaklarınızı buraya koyun ve yarım saat kadar bekleyin. Haftada üç defa tekrarlarsanız ayak kokularından kurtulabilirsiniz.

Büşra Ve Yusuf ( Okuyunca Göz Yaşlarınızı Tutamayacaksınız )
Büşra Ve Yusuf ( Okuyunca Göz Yaşlarınızı Tutamayacaksınız ) Büşra Ve Yusuf ( Okuyunca Göz Yaşlarınızı Tutamayacaksınız )

Bir Babanın Son Nasihati
Bir Babanın Son Nasihati Bir Babanın Son Nasihati

ANNE VE KAYNANA FARKI
ANNE VE KAYNANA FARKI ANNE VE KAYNANA FARKI

ALLAH ( C.C ) BANA YETER ( OKUYUNCA HAYRAN KALACAKSINIZ )
ALLAH ( C.C ) BANA YETER ( OKUYUNCA HAYRAN KALACAKSINIZ ) ALLAH ( C.C ) BANA YETER ( OKUYUNCA HAYRAN KALACAKSINIZ )

VERESİYE DEFTERİ ( OKUYUNCA ÇOK ETKİLENECEKSİNİZ )
VERESİYE DEFTERİ ( OKUYUNCA ÇOK ETKİLENECEKSİNİZ ) VERESİYE DEFTERİ ( OKUYUNCA ÇOK ETKİLENECEKSİNİZ )

BOŞANMAK İSTİYORUM
BOŞANMAK İSTİYORUM BOŞANMAK İSTİYORUM

Bir ANNE’nin Ağlatan Fedakarlığı ( Mutlaka Okuyun )
Bir ANNE’nin Ağlatan Fedakarlığı ( Mutlaka Okuyun ) Bir ANNE’nin Ağlatan Fedakarlığı ( Mutlaka Okuyun )

DEDİKODUYLA İLE İLGİLİ YAŞANMIŞ OLAY
DEDİKODUYLA İLE İLGİLİ YAŞANMIŞ OLAY DEDİKODUYLA İLE İLGİLİ YAŞANMIŞ OLAY

İlgili Haberler