Ayaklardaki kötü koku için doğal çözümler

Ayaklardaki kötü koku için doğal çözümler
- A +

Ayak kokusu için doğal çözümler işte bu yazımızda. Ayakların bakımı için yaz aylarında daha çok özen gösterilmektedir. Halbuki kış mevsiminde kapalı ayakkabılar giyildiği için daha fazla bakım yapılması gerekmektedir. Kapalı ayakkabı içindeki ayaklar terler ve hemen bakteri üretip kokmaya başlarlar. Ayaklardaki kötü kokuları önlemek için neler yapmalı ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

1- Karbonat:

Ph dengesini sağlayan karbonat ayakların kuru kalmasını ve bakterileri önlemektedir. Bunun için ayakkabılarınızın içine karbonat serpebilirsiniz. Sonuç olarak ayak terlemesini ve kokmasını önleyen en etkili maddelerden biridir.

2- Gargara:

Gargara, ağız kokusuna karşı kullanılabildiği gibi ayak kokularını önlemek için de kullanılabilir. Gargaranın içinde ayaklarınızı 10 dakika kadar bekletirseniz ölü deriler ve bakterileri yok edebilirsiniz.

3- Sirke:

Mutfakta kullanılan sirke, saç derisi kaşıntılarını önlemek, parlak saçlara kavuşmak ve ayak kokularını gidermek için de kullanılmaktadır. Ilık bir su içine elma veya üzüm sirkesi ekleyerek 15 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızdaki kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Lavanta:

Ilık bir su kabının içine birkaç damla kadar lavanta yağı damlatıp bekletin. Bu hem ayak kokusunu alacak hem de mantar enfeksiyonu riskini azaltacaktır.

5- Limon:

Yarım bir limon alarak ayaklarınızı ovalayabilir, kokuların yok olmasını sağladığınız gibi ölü derilerden de kurtulabilirsiniz.

6- Pomza taşı:

Ayaklarınızda oluşan ölü deriler kokuya sebep olur. Haftada bir defa pomza taşı ile ayaklarınızın altını ve topuklarınızı ovalarsanız cildinizi ölü derilerden arındırdığınız gibi kokudan da kurtulursunuz.

7- Adaçayı:

Demlediğiniz adaçayını ayaklarınızı koyabileceğiniz bir su kabına koyun. Bu ayaklarınızın kokusunu alacak ve sizi rahatlatacaktır.

8- Epsom tuzu:

Ağrıyan kasları yumuşatmak için ilaç olarak kullanılan epsom tuzunu suya karıştırın ve ayaklarınızı bunun içine sokun. Bakterilerden ve ayak mantarlarından kurtulup kokuyu yok edin.

9- Siyah çay:

Siyah çay, anti-bakteriyel bir madde olan tanik asit barındırmaktadır. Siyah çayı demleyin ve bir kaba koyun. Ayaklarınızı buraya koyun ve yarım saat kadar bekleyin. Haftada üç defa tekrarlarsanız ayak kokularından kurtulabilirsiniz.

Ben Sadece Saliha Bir Eş istiyordum
Ben Sadece Saliha Bir Eş istiyordum Yaş 25 evlilik zamanı geldi geçti derken annem açtı yuva kurma konusunu. Saliha bir kız olsun gerisi gelir diye düşünüyordum. Yakın bir akrabamızdan haber geldi. Komşuları çok dindarmış, kızlarının ailesinden daha da dine bağlı olduğunu duyunca sevindim.

3 nasihat
3 nasihat 3 nasihat

Yolda Ne Bulursan Sahibine Vereceksin
Yolda Ne Bulursan Sahibine Vereceksin Yolda Ne Bulursan Sahibine Vereceksin

Kıskanç Adam
Kıskanç Adam Kıskanç Adam

BİR DİLEĞİM VAR O DA BENİ BOŞAMANIZDIR
BİR DİLEĞİM VAR O DA BENİ BOŞAMANIZDIR BİR DİLEĞİM VAR O DA BENİ BOŞAMANIZDIR

BABA OLMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE
BABA OLMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE BABA OLMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE

Kırlangıcın Aşkı
Kırlangıcın Aşkı Kırlangıcın Aşkı

ANNENİN OĞLUNA İBRETLİK MEKTUBU
ANNENİN OĞLUNA İBRETLİK MEKTUBU ANNENİN OĞLUNA İBRETLİK MEKTUBU

İlgili Haberler