Hamilelik süresince tüketilmesi gereken 13 besin

Hamilelik süresince tüketilmesi gereken 13 besin
- A +

Hamilelik boyunca düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemli bir konudur. Bu süreçte hamilelerin ek besin maddelerine gereksinimleri vardır.

Beslenme programına günlük bazda 300-500 kalori daha ilave edilmesi gerekmektedir. Kötü beslenme, bebek sağlığı için olumsuz olduğu kadar aşırı kilo alımı, diyabet ve doğum sırasında komplikasyon olasılığını arttırabilmektedir. Sizlere hamileliksırasında tüketilmesi gereken besinlerden en önemlilerini aktarmaya çalışacağız.

1- Baklagiller:

Hamilelikte ihtiyacı duyulan demir, protein, folik asit ve kalsiyum ihtiyacı mercimek, fasulye, bezelye, nohut, fıstık ve soya gibi lif kaynaklarından sağlanabilmektedir. Özellikle folik asit, gebeliğin ilk üç aylık döneminde hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir.

2- Süt ürünleri:

Süt ürünleri bebeğin kalsiyum ihtiyacının karşılanması bakımından önemlidir. B vitamini, fosfor, çinko ve magnezyum içeren süt ve süt ürünleri probiyotik içeriği ile de sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Hamileliktegörülebilen vajinal enfeksiyon, alerji ve gestasyonel diyabet riskini düşürmektedir.

3- Somon:

Omega3 bakımından oldukça zengin olan somon, gebelik döneminde çok önemli bir besindir. Omega3 ceninin beyin ve göz oluşumunda katkı sağlamaktadır. Hamilelerin haftada en az iki defa somon tüketmeleri önerilir.

4- Tatlı patates:

Tatlı patates vücutta A vitaminine dönüşmektedir. Bu da büyüme ile doku ve hücrelerin farklılaşması bakımından önemlidir. Hamilelik süresince A vitamini %10-40 dolaylarında arttırılmalıdır. Ancak A vitamini alımının hayvansal besinlerden alınması tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle tatlı patates tüketilmesi önerilmektedir.

5-  Yeşil sebzeler ve brokoli:

Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle brokoli C, K ve A vitamini, demir, kalsiyum, potasyum ve folat yönünden oldukça zengindir. Brokoli ayrıca antioksidan zengini olup, sindirim sistemi ve bağışıklık açısından faydalıdır. Hamilelikte yeşil sebzelerin tüketilmesi düşük riskini de azaltmaktadır.

6- Yumurta:

Kolin yönünden önemli bir kaynak olan yumurta, günde bir tane bile yenilirse ihtiyacın %25’ini karşılar. Kolin, beynin gelişiminde oldukça önemlidir. Gebe kadınların kolin ihtiyaçlarını karşılayamamaları nöral tüp defekti riskini arttırmakta ve beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.

7- Balık yağı:

Balık yağı genellikle morina balığının karaciğerinden elde edilmektedir. Balık yağı Omega3 ve D vitaminiyönünden çok zengin olup, beyin ve göz gelişimi açısından çok önemlidir. D vitamini düşüklüğü gebelik zehirlenmesi riskini arttırmaktadır. Günde 1 çorba kaşığı alınacak olan balık yağı ihtiyacın çoğunu karşılamaktadır.

8- Çilek:

Yüksek oranda C vitamini içeren çilek, sağlıklı karbonhidrat, lif bileşikleri ve su da barındırmaktadır. Bağışıklık ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

9- Et:

Protein kaynağı olan sığır ve tavuk eti hamilelikte ihtiyaç duyulan en önemli besinlerdendir. Özellikle sığır eti B vitamini ve kolin yönünden çok zengindir. Demir ihtiyacının da karşılanmasınde et önemli bir kaynaktır ve demir eksikliği erken doğumun yanı sıra düşük doğum riskini de arttırmaktadır.

10- Tahıllar:

Hamileliğin ikinci döneminde kalori ihtiyacının en önemli kaynaklarından biri kepekli tahıllardır. Kepekli tahıllar bitkisel içerikler, lif ve vitaminler barındırır. Unlar hamilelerin eksikliğini hissettikleri vitamin ve minerallerdir.

11- Kuru meyve:

Lif, mineral ve vitaminler yönünden oldukça zengin olan kuru meyveler özellikle demir, folat ve potasyum ihtiva etmektedir. Gebe kadınların günlük vitamin ve mineral gereksinimlerini karşılar.

12- Su:

Hamilelerin bu süreçte kan hacmi 1,5 litre kadar artmaktadır. Su tüketiminin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu her şeyi anneden almaktadır ve su tüketilmezse bebek de susuz kalabilir. Gebelik süresince günde 2 litre su tüketilmesi önerilmektedir.

13- Avokado:

Tekli doymamış yağ asitlerini en fazla oranda barındıran meyve avokadodur. Lifli bir meyve olan avokado B, K, E ve C vitaminleri, potasyum ve bakır açısından da zengindir. Hamile kadınlar için sağlıklı yağların gerekliliği avokadoyu en iyi seçim haline getirmektedir.

Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları
Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları

Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları
Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları

Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı
Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı Edirnenin Keşan ilçesinde karşı şeride geçerek takla atan aracın sürücüsü ve eşi emniyet kemerinin takılı olması sayesinde kazayı ucuz atlattı.

Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu
Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu Bursa'da pazarda alışveriş yapan emekli polis memuru Gürkan Erol, mandalinalarını beğenmediği pazarcıları tabancayla yaraladı

İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları
İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları İğneli Epilasyonun İnsan Üzerindeki Zararlarından Bahsedeceğiz..

KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN
KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN

4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!
4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!! 4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!

Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası
Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası

İlgili Haberler