Kasım ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke açıklandı

Kasım ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke açıklandı
- A +

Kasım ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD şeklinde sıralandı

Otomotiv endüstrisi, kasımda 1 milyar 920 milyon 563 bin dolarla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2015'in kasım ayında 1 milyar 920 milyon 563 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör olarak kayıtlara geçti.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 409 milyon 702 bin dolarlık ihracatla ikinci sırada yer alırken, bunu 1 milyar 301 milyon 24 bin dolarlık ihracatla kimyevi maddeler ve mamülleri sektörü takip etti.

MADENCİLİK İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Bu yılın kasım ayında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 79,9'unu gerçekleştiren sanayi grubunda, yıllık yüzde 10,4'lük azalışla 9 milyar 135 milyon 88 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Bu dönemde toplam ihracatın yüzde 17,6'sını oluşturan tarım grubunda, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,4'lük düşüşle 2 milyar 8 milyon 629 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Toplam ihracattan yüzde 2,6 pay alan madencilik grubu ihracatında yüzde 25,1 düşüş yaşandı ve ihracat 293 milyon 237 bin dolara indi.

EN BÜYÜK PAY OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE

Sanayi sektörü alt başlığında, kasım ayı toplam ihracatından aldığı yüzde 60,2 payla sanayi mamulleri ilk sırada yer aldı. Sanayi mamullerinde en büyük paya ise yüzde 16,8 ile otomotiv endüstrisi sahip oldu.

Bu dönemde en fazla ihracat artışını yüzde 59,7'yle gemi ve yat, yüzde 58,8'le diğer sanayi ürünleri ve yüzde 4,4'le de otomotiv endüstrisi elde etti. Yıllık bazda ihracat yüzde 60,1 ile en fazla mücevher sektöründe azalırken, bunu yüzde 28,3 ile savunma ve havacılık sanayii takip etti.

ABD VE İTALYA'YA İHRACATTA GERİLEME GÖZLENDİ

Kasım ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu.

Almanya'ya ihracatta yıllık bazda yüzde 4,7 düşüş yaşanırken, İngiltere'ye ihracatta yüzde 3 artış görüldü. Aynı dönemde Irak'a yapılan ihracatın yüzde 15,3 düşmesi ise dikkati çekti.

Öte yandan, kasımda ABD'ye ihracatta yüzde 6,4'lük ve İtalya'ya ihracatta da yüzde 2,4'lük gerileme gözlendi.

Okuyunca Çok Etkileneceksiniz.. ( Muhteşem Hikaye )
Okuyunca Çok Etkileneceksiniz.. ( Muhteşem Hikaye ) Bir hanımefendi anlatıyor:

Genç kız Hayatın tadını çıkaran, rahat yaşayan biriydi.
Genç kız Hayatın tadını çıkaran, rahat yaşayan biriydi. Çevresindeki erkeklerin pervane olmasından zaten biliyordu güzel olduğunu. Hayatın tadını çıkaran, rahat yaşayan biriydi.

SON DAKİKA : İstanbul'da okullar tatil edildi
SON DAKİKA : İstanbul'da okullar tatil edildi İstanbul Valisi, yoğun kar yağışı nedeniyle okulların tatil edildiğini bildirdi.

Reina'ya silahlı saldırı: 35 kişi hayatını kaybetti, 40 yaralı
Reina'ya silahlı saldırı: 35 kişi hayatını kaybetti, 40 yaralı Ortaköy'de ünlü bir gece kulübünde yılbaşını kutlayanlara uzun namlulu silahla ateş açıldı. Saldırıda yaralılar olduğu belirtiliyor

Sosyal medyada terör propagandası yapanlara operasyon
Sosyal medyada terör propagandası yapanlara operasyon Sosyal paylaşım sitelerinden terör örgütü PKK/KCK'nın propagandasını yapanlara yönelik operasyonda 235 kişi yakalandı.

EGM'den vatandaşlara terör destekçilerini bildirin çağrısı
EGM'den vatandaşlara terör destekçilerini bildirin çağrısı EGM vatandaşlardan sosyal medyada terörü destekleyen profilleri bildirmelerini istedi.

İstanbul'da bombalı saldırı: Yaralılar var!
İstanbul'da bombalı saldırı: Yaralılar var! İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınında bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda polis ve ambulans ekibi sevk edildi.

SON DAKİKA: İstanbul'da Maçka Parkı yakınında patlama!
SON DAKİKA: İstanbul'da Maçka Parkı yakınında patlama! İstanbul'da Maçka Parkı yakınlarında büyük bir patlama oldu. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.

İlgili Haberler