Sigaradan, kurtulmak güç ama imkansız değil

Sigaradan, kurtulmak güç ama imkansız değil
- A +

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Atasever, tiryakilerin sigarayı bırakmada zorlanmalarının nedeninin iradesizlik ve güçsüzlük olmadığını açıkladı. Atasever, “Bu bir bağımlılık, kurtulmak güç ama imkansız değil, biz de bu bağımlılığı tedavi edeceğiz.” dedi.

İzmir Kent Hastanesi Sigara Bırakma Programı sorumlusu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Atasever, sigaranın içinde aseton, tuvalet temizleyici madde (amonyak), tüp gaz (bütan), güve ilacı (naftalin), egzoz gazı (karbonmonoksit), böcek ilacı (DDT) uyuşturucu madde (nikotin) gibi maddeler olduğunu hatırlattı. Atasever, bunlarla birlikte sigara dumanının 4 binden fazla tahriş edici madde ve kansere neden olan kimyasal madde içerdiğini belirtip içerken bunların hiçbirinin akla getirilmediğini ifade etti. Hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık yapan sigarayı bırakmanın güç ama imkansız olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Atasever, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigaranın içenlerde hissedilen nikotinin yarattığı ödül hissinin devamını sağlamak için tekrarlanan sigara içimi, davranışsal olarak alışkanlık halini alır. Kişide nikotin ihtiyacı yokken bile sigara içme davranışı devam eder. Sıklığı artan sigara içme davranışı günlük hayatta birçok davranışla ilişkilendirilip, bilinçaltında ‘ilişkili davranışlar’ olarak kodlanır. Çay, kahve, alkol, yemek sonrası gibi… Ayrıca nikotinin fiziksel bağımlığı nedeni ile kişi nikotin almadığı zaman ‘yoksunluk semptomları’ dediğimiz belirtiler ortaya çıkar. Bunlar; huzursuzluk, uykusuzluk veya aşırı uykululuk, kabızlık, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik gibi kişiden kişiye değişen belirtilerdir. Kişiler bu süreçte hem yoksunluk hissedip, hem de hatırlatıcılarla sürekli karşılaştığı için en çok bu dönem zorluk yaşarlar.”

Bu dönemin yaklaşık 3 hafta kadar sürdüğü bilgisini veren Atasever, “Unutmamak gerekir ki; kişinin zorlanmasındaki sebep kişilik özelliklerinin güçsüzlüğü veya iradesizlik kesinlikle değildir. Sigara bağımlılığı bir madde bağımlılığıdır ve tedavi edilebilir. İşte bu zor süreçte biz devreye girerek sigaradan kurtulmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bağımlık yapıcı bir maddeden kurtulmak güçtür ancak imkansız değildir.” dedi.

Bu Gün Bize Hediyedir..!! ( Sonuna Kadar Okuyunuz )
Bu Gün Bize Hediyedir..!! ( Sonuna Kadar Okuyunuz ) Bu Gün Bize Hediyedir..!! ( Sonuna Kadar Okuyunuz )

Ne Olursa Olsun Doğruluktan Şaşmamalı İnsan
Ne Olursa Olsun Doğruluktan Şaşmamalı İnsan Ne Olursa Olsun Doğruluktan Şaşmamalı İnsan

Ağlamadan Okuyabilecekmisiniz Bilmiyorum
Ağlamadan Okuyabilecekmisiniz Bilmiyorum Ağlamadan Okuyabilecekmisiniz Bilmiyorum

SİMİT PARASI İLE CENNETİ SATIN ALMAK
SİMİT PARASI İLE CENNETİ SATIN ALMAK SİMİT PARASI İLE CENNETİ SATIN ALMAK

Ders Alınacak İbretlik Bir Hikaye..
Ders Alınacak İbretlik Bir Hikaye.. Ders Alınacak İbretlik Bir Hikaye..

Mezarlıklar Vazgeçilmez İnsanlarla Doludur..
Mezarlıklar Vazgeçilmez İnsanlarla Doludur.. Mezarlıklar Vazgeçilmez İnsanlarla Doludur..

Bir Çif Ayakkabı.. ( Okunması Gereken Bir Hikaye )
Bir Çif Ayakkabı.. ( Okunması Gereken Bir Hikaye ) Bir Çif Ayakkabı.. ( Okunması Gereken Bir Hikaye )

Köyün Ağası ( Muhteşem Hikâye )
Köyün Ağası ( Muhteşem Hikâye ) Köyün Ağası ( Muhteşem Hikâye )

İlgili Haberler