Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?
- A +

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu hakkında bilgi vermek gerekirse; dışarıdan gelerek evlere yerleşen ve kan emme yoluyla beslenen beslenen bir varlıktır. Tahtakurusu geceleri ortaya çıkar. Gün içerisinde de ışık görmeyen kuytularda saklanır. Bilinen 70’in üzerinde türü vardır. Hemen her mevsimde yaşamasından ve 500 gün boyunca açlığa dayanıklı olmalarından dolayı oldukça dirençlidirler. Onlarla mücadele etmek zaman zaman insanı çileden çıkarabilir. Hızlı ürer ve hemen yayılma eğilimi gösterirler.

Böcek türü canlılar oldukça hızlı üremeleriyle bilinirler. Tahtakuruları da çabuk üreyen ve hızla bulunduğu alana yayılan canlılardandır. Hemen her ortamda üreyebilmelerine rağmen, genel anlamda ılığı, sıcağı ve nemi severler. Bu şartlar halinde en hızlı üremelerini gerçekleştirirler.  Genelde yumurtalarını yorganların aralarına, yatak ya da mobilyaların altına ve arkasına bırakırlar. Karanlık yerleri tercih ederler. Tek bir tahtakurusu, yumurtlama dönemimde 200’ye yakın yumurta bırakabilir. Yumurtadan çıkan tahtakuruları hızla gelişir ve kısa sürede onlar da yumurta bırakmaya başlar.

Tahtakurusu ile mücadele iki yolla mümkündür.  İlki bireysel olarak uygulanabilecek eczane ürünleridir. Bu ürünleri ister evinizde ister iş yerinizde tahtakuruları üzerinde kullanabilirsiniz. Bu tip zehirsel ürünler alınarak tahtakurusunun olduğu bölgeye uygulanabilir. Tahtakurusunun olduğu bölge iyi bir şekilde tespit edilmelidir. Bu işlemde kullanılan zehrin mutlak suretle solunmaması gerekir. Yine bu işlemin dezavantajı ise tam bir etki sağlayamamasıdır. Çünkü tahtakurularının tam olarak evin ya da işyerinin içerisinde ne kadar yayıldığını tespit etmek zordur. Bu çözüm için sorunun geçici çözümü demek daha doğru olur.

Tahta kurusu ile mücadelede püf noktaları profesyonel yardım göz ardı edilmemelidir. Tahtakuruları oldukça hızlı üreyen ve yayılıp evin her yerine yumurta bırakan canlılardır. Bu nedenle bireysel ilaçlama yöntemleriyle onlarla başa çıkmak zordur. Yalnızca, ilaçlama düzenli yapılır ve yapıldığı yerler evin içerisinde birçok alana yayılırsa çözüm sağlayabilir. Bu işle işgili profesyonel kişiler, tahtakurularının saklandıkları yerleri iyi derecede tespit edebildiklerinden dolayı (karanlık, kuytu, ışıktan uzak köşeler vs.) tahtakurularıyla mücadelede tercih edilebilecek en etkili yöntemdir. Elbette bu konuda da, piyasanın içerisinde iyi ve iyi olmayan şirketler vardır. Bu nedenle bir ilaçlama şirketi ararken mutlaka şirketin bakanlıktan onaylı çalışma izninin olmasına bakılmalıdır.

İlaçlama ekibine başvurulduğunda, ekipler ilk olarak evin incelenmesi için bir çalışma başlatırlar. Bu aşama tahtakurularıyla mücadele için oldukça kritik anlardan biridir. Çünkü gözden kaçan tek bir nokta dahi tahtakurularının yeniden hızla üreyerek heryere yumurta bırakıp yayılmalarına sebep olur. Tahtakurularının yeri tespit edildikten sonra, ekipler evi kaliteli ve etkili ilaçlar vasıtasıyla ilaçlarlar. Bu ilaçlama işlemi bireysel ilaçlamadan farklı olarak, oldukça kapsamlıdır. Öyle ki, ilaçlama işleminden sonra ev sahiplerinin birkaç gün eve girmesine dahi izin verilmez. Aradan geçen süre sonunda ekipler son bir incelemede bulunurlar. Eğer bu inceleme sonucunda sorunun geçtiğinden emin olurlarsa,  evi sahiplerine temiz bir şekilde teslim ederler.

Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları
Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları

Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları
Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları

Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı
Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı Edirnenin Keşan ilçesinde karşı şeride geçerek takla atan aracın sürücüsü ve eşi emniyet kemerinin takılı olması sayesinde kazayı ucuz atlattı.

Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu
Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu Bursa'da pazarda alışveriş yapan emekli polis memuru Gürkan Erol, mandalinalarını beğenmediği pazarcıları tabancayla yaraladı

İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları
İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları İğneli Epilasyonun İnsan Üzerindeki Zararlarından Bahsedeceğiz..

KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN
KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN

4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!
4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!! 4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!

Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası
Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası

İlgili Haberler