Tırnakta Oluşan Beyaz Lekelerin Nedeni

Tırnakta Oluşan Beyaz Lekelerin Nedeni
- A +

Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler genel olarak vitamin eksikliği veya yanlış kozmetik ürünleri kullanımı sonucunda meydana gelir.

Güzelliğin bir sembolü olan tırnaklar, içerisinde oluşan beyazlıklar ile estetik görünümünü kaybeder. Estetik görünümünün haricinde sağlığınızın iyi gitmediğininde habercisidir.

Bu nedenle tırnaklarda oluşan beyaz lekeleri oje ile kapatmak yerine bu sorunun çözümüne odaklanmak en iyisidir. Bundan dolayı sizlere tırnakların neden beyazladığını ve tırnaklarda oluşan beyazlıklara neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Ortaya Çıkar?

  1. Tırnaklar üzerinde oluşan beyazlamalar ile beraber parmaklarda ve tırnaklarda kaşıntı hissederseniz, tırnak mantarı olmuş olabilirsiniz. Bunun için mutlaka doktora görünmeli ve ilaç tedavisine başlamalısınız.
  2. Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler bazen tırnakların sert bir şekilde bir yere çarpması sonucunda da oluşabilir. Bu nedenle tırnaklarınızı sert cisimlere müdahale etmekten uzak tutun.
  3. Evde temizlik yaparken kullandığınız temizlik ürünleri bir çok kimyasal maddeyi barındırdığından ve tırnaklar bu kimyasal maddelere temas ettiğinden dolayı tırnaklarda beyaz lekeler oluşabilir. Bu nedenle temizlik yaparken tırnaklarınızı eldiven giyerek korumalısınız.
  4. Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler genel olarak vitaminsizlikten dolayı oluşur. Özellikle kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan tırnaktaki beyaz lekeler için bol bol kalsiyum barındıran gıdalar ve içecekler tüketmelisiniz.
  5. Kozmetik ürünleri de tırnaklarda beyaz lekelerin oluşmasına neden olur. Özellikle kalitesiz ojeler, süresi dolmuş ürünler ve el kremleri lekelerin oluşmasına neden olur.
  6. Bunların dışında kalsiyum eksikliği, nefrit, tiroit hormonu yetersizliği, bazı ilaçlar, kansızlık gibi etkenler tırnaklarda beyazlamaya neden olabilmektedir.

Tırnak Lekesi Nasıl Geçer?

  • Eğer bir hastalığınız yoksa düzenli beslenme sonrasında tırnak lekeleri kendiliğinden geçecektir.
  • Mümkünse bir vitamin ölçümü yaptırıp, kan değerlerinize baktırabilirsiniz. Buna göre vücudun eksik kalan vitaminlerine göre beslenirseniz bu lekelerden eser kalmayacaktır.
  • Sizler için daha önce yayınladığımız tırnaktaki beyaz lekeler ve çözümü adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ben Sadece Saliha Bir Eş istiyordum
Ben Sadece Saliha Bir Eş istiyordum Yaş 25 evlilik zamanı geldi geçti derken annem açtı yuva kurma konusunu. Saliha bir kız olsun gerisi gelir diye düşünüyordum. Yakın bir akrabamızdan haber geldi. Komşuları çok dindarmış, kızlarının ailesinden daha da dine bağlı olduğunu duyunca sevindim.

3 nasihat
3 nasihat 3 nasihat

Yolda Ne Bulursan Sahibine Vereceksin
Yolda Ne Bulursan Sahibine Vereceksin Yolda Ne Bulursan Sahibine Vereceksin

Kıskanç Adam
Kıskanç Adam Kıskanç Adam

BİR DİLEĞİM VAR O DA BENİ BOŞAMANIZDIR
BİR DİLEĞİM VAR O DA BENİ BOŞAMANIZDIR BİR DİLEĞİM VAR O DA BENİ BOŞAMANIZDIR

BABA OLMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE
BABA OLMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE BABA OLMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE

Kırlangıcın Aşkı
Kırlangıcın Aşkı Kırlangıcın Aşkı

ANNENİN OĞLUNA İBRETLİK MEKTUBU
ANNENİN OĞLUNA İBRETLİK MEKTUBU ANNENİN OĞLUNA İBRETLİK MEKTUBU

İlgili Haberler