Üzerinizdeki statik elektriği nasıl atarsınız?

Üzerinizdeki statik elektriği nasıl atarsınız?
- A +

Çevremizdeki elektronik cihazların fazlalığı, statik elektrik yüklenmemize sebep oluyor.

Birisiyle tokalaşırken, kazağınızı çıkartırken veya arabanın kapısını açmak üzereyken 'çat' diye bir ses duyup elektrik akımını hissetmişsinizdir. Bu elektriklenme birçok insanın başına geliyor. Vücudunuza aşırı elektrik yüklenmesi bazen sinir bozucu boyutlarda olabiliyor.

Vücudumuz neden elektrikleniyor?

Aslında bu soruyu böyle sormak yanlış. Birçoğumuz vücudumuzun elektrik yüklenmesinin anormal olduğunu sanıyoruz. Fakat işin gerçeği şu ki, aslında insan vücudu da elektrik sayesinde çalışıyor. Elektriğe ihtiyaç duyan sadece evimizdeki televizyon veya buzdolabı değil. İnsan vücudu da doğru bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmek için elektriğe ihtiyaç duyuyor. Biraz lisedeki biyoloji derslerini hatırlayalım: Sinir sistemimiz nöron adı verilen minik parçacıklardan oluşuyor. Beynimizde ve tüm vücudumuzda yer alan nöronlar birbirlerine bilgi iletir. Mesela bacağımızı sehpaya çarptığımızda nöronlar sayesinde bu çarpışma bilgisi beyne gider ve beynimiz bu acıyı hissetmemizi sağlar. Bu nöronların çalışabilmesi için en gerekli şey de elektriktir.

Elektrik üretimi ve akımı yeterli olmazsa felç olabilir hatta yaşam fonksiyonlarımızı yitirebiliriz. Kalbimizin çarpmasından, hücresel boyuttaki faaliyetlere kadar vücudumuzda olan biten her şey elektrik sayesinde olur. Yani vücudumuz doğal olarak elektrik üretir ve bu gereklidir. Üzerimizdeki fazla statik elektriği boşaltmak içinse bir takım yöntemler bulunuyor. Sadece elektrik mi? Etrafımızdaki elektronik eşyaların radyasyonuna da maruz kalıyoruz. Radyasyondan nasıl korunuruz? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Vücuttaki elektriklenme nasıl geçer?

En klasik ve annelerimizden en çok duyduğumuz yöntem toprağa basmak. Çıplak ayakla temiz bir toprağa basmak elektriğinizi alır.

Duş alın. Duş almak da yine toprağa basmak gibi üzerinizdeki elektriği nötralize etmeye yarar. Gün içinde duş alamadığınız yerlerde ise ellerinizi sıkça yıkayın.

Psikolojik durumları göz ardı etmeyin. Etrafınızdaki stres etkenlerini azaltmaya çalışın.

Bu biraz zor biliyoruz ama mümkün olduğunca elektrikli cihazlardan uzak durmaya çalışın. En azından geceleri ve yatmaya yakın saatlerde evinizdeki modem gibi elektronik cihazları kapatmayı düşünebilirsiniz.

Anti-statik el ve ayak bilekliği gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Tabanı lastik ayakkabı giyin.

Vücut enerjisini düzenleyen reiki gibi meditasyonları öğrenerek vücudunuzdaki elektriği kontrol etmeyi deneyin.

Negatif iyon yayan klima, saç kurutma makinesı gibi ev aletlerini tercih edin. Su kenarlarında ve şelalelerde doğal olarak üretilen negatif iyon kendinizi yenilenmiş ve rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir.

Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları
Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları Dikkat! Çin Plastikten Pirinç Üretiyor Gerçeği İle Plastiği Ayırt Etmenin Yolları

Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları
Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları Karaciğer Yağlanmasının 7 İşareti Doğal ve Kolay Çözüm Yolları

Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı
Emniyet kemeri Onları Hayata Bağladı Edirnenin Keşan ilçesinde karşı şeride geçerek takla atan aracın sürücüsü ve eşi emniyet kemerinin takılı olması sayesinde kazayı ucuz atlattı.

Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu
Emekli polis memuru mandalina yüzünden pazarcıları vurdu Bursa'da pazarda alışveriş yapan emekli polis memuru Gürkan Erol, mandalinalarını beğenmediği pazarcıları tabancayla yaraladı

İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları
İğneli Epilasyonun İnsanlar Üzerindeki Zararları İğneli Epilasyonun İnsan Üzerindeki Zararlarından Bahsedeceğiz..

KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN
KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN KARAKTERİNİZİ ANALİZİ EDİN

4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!
4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!! 4 AY İÇERİSİNDE KARACİĞERİ TEMİZLEMEK MÜMKÜN !!!

Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası
Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası Tarçının Bilinmeyen 10 Faydası

İlgili Haberler